Přeskočit na obsah

Milí obyvatelé Lipenců,

tato stránka vznikla jako doplnění zpravodajů, které jsou v současné době zasílány do vašich poštovních schránek. Je určena pro ty z vás, kteří se chtějí dozvědět víc, než se vešlo na papír.

Kdybyste měli jakékoliv další dotazy, obraťe se na nás skrze e-mail otazky@planetalipence.cz.

S úctou,

Radek Švec a Jan Diblík, Spolumajitelé

odpovědi na nejčastější otázky

O čem se v referendu rozhoduje?

Referendum není fakticky o tom, zda se bude či nebude stavět, ale o tom, zda MČ Lipence bude smět zůstat aktivním hráčem, nebo ji bude přikázáno být pasivním pozorovatelem jednání. Pokud se městská část referendem z jednání vyšachuje, rozhodne za něj hlavní město Praha.

Kdo jsou Spolumajitelé, kdo za nimi stojí?

Majitelé skupiny Spolumajitelé jsou Jan Diblík a Radek Švec, jak lze veřejně dohledat v evidenci skutečných majitelů Ministerstva spravedlnosti. Nikdo další skupinu Spolumajitelé nevlastní.

Může referendum zabránit výstavbě v Lipencích?

Místní referendum v Lipencích nemůže zabránit změně územního plánu, protože místní referendum je závazné pouze pro vedení městské části. Není však závazné pro zastupitelstvo hlavního města, které o změnách rozhoduje.

Lze se samozřejmě přít o to, do jaké míry budou magistrátní zastupitelé k referendu přihlížet, ale faktem, je, že neexistuje žádná povinnost, aby se místním referendem řídili.

Takže jednou větou: ne, referendum v Lipencích výstavbě nezabrání. Naopak donutí vedení Lipenců k negování veškerých návrhů, čímž se vyšachuje z debaty o svém rozvoji a s investory bude de facto už jednat jen hlavní město Praha. 

Jak ostatně řekl na zářiovém zastupitelstvu Lipenců spoluautor strategického plánu Lipenců arch. Petr Štěpánek, referendum je kontraproduktivní zejména vůči odpůrcům jakékoliv výstavby.

Co bude pro Lipence znamenat, když referendum bude platné, závazné a voliči rozhodnou v obou otázkách ano?

V takovém případě se vedení Lipenců nebude de facto účastnit žádných jednání o svém budoucím rozvoji. Partnerem pro jednání s developery bude pouze Hlavní město Praha a Lipence tak přijdou o možnost ovlivnit, co se na jejich území bude stavět. A kvůli nevhodně formulovaným otázkám si už žádný obyvatel Lipenců nebude smět vystavět nové patro na své nemovitosti, čímž reálně klesne její hodnota.

Co bude pro Lipence znamenat, když referendum bude platné, závazné a voliči rozhodnou v obou otázkách ne?

Lipence budou moci i nadále mluvit do toho, co a jak se tu bude stavět. Tato varianta je ale velmi nejistá.

Co bude pro Lipence znamenat, když referendum bude platné, závazné a voliči rozhodnou v každé otázce jinak?

Buď se Lipence vyšachují z jednání o svém budoucím rozvoji, nebo si zakáží zhodnocovat své nemovitosti. Ani jedno by pro obyvatele Lipenců nebyla dobrá zpráva.

Co bude pro Lipence znamenat, když referendum nebude platné a ani závazné kvůli nízké účasti?

Stejně jako v případě, kdyby voliči hlasovali ne – Lipence budou moci i nadále mluvit do toho, co a jak se tu bude stavět. Tato varianta je však pro obyvatele Lipenců mnohem bezpečnější.

Jak mám hlasovat, aby měly Lipence možnost ovlivnit budoucí výstavbu na svém území?

Tou nejbezpečnější a nejefektivnější variantou je referenda se neúčastnit vůbec a nehlasovat. Pokud bude účast nízká, nebude hrozit, že se Lipence připraví o možnost rozhodovat o své budoucnosti.

Je tedy nejbezpečnější k referendu vůbec nechodit?

Ano, protože nízká účast referendum zcela zneplatní. Jít hlasovat (ačkoliv pro variantu NE) je rizikové, protože by mohlo dojít k naplnění minimální účast a referendum by mohlo být platné a závazné.

Je možné, aby hlavní město rozhodlo v případě výstavby Lipencích jinak, než rozhodnou lidé v referendu?

Ano a v minulosti se to již stalo. O tom, kde se v Lipencích bude stavět, nakonec rozhoduje zastupitelstvo Hlavního města Prahy, nikoliv zastupitelstvo Lipenců. Pokud však referendum nebude platné a Lipence se tak nevyšachují z jednání o své budoucnosti, budou moci aktivně ovlivňovat podobu budoucí výstavby i tak.

Jak funguje schvalování změn územního plánu v pražských městských částech?

Narozdíl od obcí, pražské městské části jsou v tomto ohledu podřízeny hlavnímu městu. O změnách územního plánu městských částí tedy definitivně rozhoduje zastupitelstvo hlavního města, městské části se k němu pouze vyjadřují.

Je referendum závazné navždy? Lze jeho výsledek nějak změnit?

Je závazné navždy, resp. do té doby, dokud se nebude konat referendum nové o stejné otázce. To lze nejdříve za dva roky.

Jaké konkrétní kroky Lipencům pomohou maximálně ovlivnit svůj budoucí rozvoj?

Jakékoliv město, které chce maximálně ovlivnit svůj budoucí rozvoj, musí být aktivní ve všech jednáních. Lipencům ale hrozí, že se referendem z jednání vyšachují. Klíčovým krokem proto je referenda se neúčastnit, aby se jím neznemožnilo jednání s developery a nikdo je tak nemohl obejít u hlavního města.

MČ Lipence potřebují jednat se Spolumajiteli i na současných projektech, jako například hřiště pro hasiče a mládež, Cyklostezce, rozšíření komunikací a točně autobusu a hřbitově.

Co se musí stát, aby Lipence vyřešily svůj kritický nedostatek veřejné vybavenosti a infrastruktury?

Musí získat nové pozemky a finance. To vše nabízejí Spolumajitelé výměnou za to, že se pozemky v centrální části Lipenců stanou stavebními.

Lze zaručit, že na pozemcích jakýkoliv developer nepostaví obří sídliště?

Pokud bude referendum platné a lidé odpoví ano a ano, tak žádná ochrana neexistuje – Lipence už svůj budoucí rozvoj neovlivní a vše bude záviset na hlavním městě. Pokud však občané celé referendum odmítnou, i nadále bude městská část moci s developery vyjednávat a pomocí smluv si zajistit, že kdokoliv bude pozemky vlastnit, bude moci vystavět jen přijatelnou zástavbu.

Co mi jako občanovi případná výstavba přinese?

Rozumná výstavba přinese městské části fungující vybavenost, a to díky novým pozemkům a příspěvkům investora. Díky tomu nebudete muset za vším jezdit na Zbraslav nebo do Prahy, Lipence získají větší školní kapacity, nové centrum, lékařské ordinace, kavárnu, nebo třeba ovál pro atletiku.

Proč jsme neviděli, jak bude celý projekt vypadat?

Protože projekt samotný bude výsledkem soutěže, jejíž zadání vzejde z participace s obyvateli Lipenců. Nelze tedy prezentovat něco, co teprve vznikne na základě jednání s občany, vedením obce a místními spolky.

Pokud by k referendu nepřišlo dost lidí, nepřijdeme tím o možnost se k podobě výstavby vyjádřit?

Naopak. Pokud bude účast nízká, referendum nebude platné a nebude tak hrozit, že by si Lipence zablokovaly možnost mluvit do výstavby na svém území. Pokud vám na Lipencích záleží a nechcete, aby o vás bez vás rozhodl magistrát, tou nejlepší cestou je referendum jako celek odmítnout a dále jednat o možných podmínkách případné výstavby. 

Pokud bude referendum platné a závazné, co se stane?

Pozice městské části se výrazně zhorší. Lipence nebudou pro investora partnerem, protože ten bude vše řešit jen s hlavním městem.

Mělo by platné a závazné referendum nějaké důsledky do budoucna?

Ano, velké. Referendum povede k tomu, že MČ by do budoucna nemohla podpořit zástavbu na obdobných nezastavitelných pozemcích, byť by to bylo zapotřebí, protože by jednala diskriminačně.

Povede platné a závazné referendum k mírnější zástavbě?

Právě naopak. Pokud se referendem uzamkne maximální počet nadzemních podlaží na dvě, domy se logicky budou roztahovat do stran a dojde k zastavění mnohem větší plochy.

Jak chcete řešit nevyhovující dopravu? 

Doprava bude řešena takovým způsobem, aby jednak v době stavby minimalizovala omezení a jednak aby se vyřešily problémy, které v současné době Lipence mají. Ostatně bez vyřešení dopravy stavební úřad ani nepovolí žádnou další významnější výstavbu.

Chcete postavit panelákové sídliště s 5 a více podlažími?

Rozhodně nechceme! Počet podlaží nových rodinných domů a vil v obytné zóně nebude víc, než kolika jimi disponují už dnes stojící rodinné domy v Lipencích. Předpokládáme průměrně 3 podlaží.

Lze zamezit výstavbě tak, jak si představují organizátoři referenda?

Jak ukazují zkušenosti z celé Prahy a okolí, výstavba není otázkou zda, ale kdy. Rozvoj území je nevyhnutelný. Klíčové ale je, jestli se uchopí moudře na desítky let dopředu, nebo nesystematicky, salámovou metodou, bez veřejné vybavenosti.

Co můžu udělat pro to, aby si Lipence zachovali možnost mluvit do výstavby na svém území?

Nejít k referendu a informovat o tom své sousedy a známé. Referendum je výborný nástroj, který pomáhá, ale v tomto případě a s otázkami, které jsou nešťastně formulované, naopak může velmi uškodit.

Je referendum závazné pro Prahu?

Referendum v Lipencích není pro hlavní město závazné a nemusí se jím řídit. Tvrzení, že se o něj budou magistrátní zastupitelé opírat při svém hlasování je spíše přání než fakt, zejména i proto, že by se z toho mohl stát nebezpečný precedent, který by rozvoj na území Prahy zcela zastavil.

Strategický plán říká, že “Koncepce nepředpokládá další rozvoj zástavby nad rámec ploch již vymezených územním plánem.” Znamená to, že rozšiřování výstavby není v souladu se strategickým plánem?

Strategický plán rozvoj mimo územní plán nepředpokládá proto, že v době, kdy vznikal, nebylo možné o rozvoji na těchto pozemcích kvůli komplikované vlastnické struktuře uvažovat. To se ale nyní změnilo a potvrzuje to i autor strategického plánu arch. Petr Štěpánek. Rozvoj tedy v rozporu není, musí však naplňovat ducha strategického plánu.

Je pravda, že strategický plán doporučuje stavět maximálně 2 nadzemní podlaží?

Není to pravda, v konkrétních případech umožňuje i 3 nadzemní podlaží. Doslova říká toto: “V území lze stavět samostatné rodinné domy, dvojdomy a řadové rodinné domy. Maximální podlažnost je 2NP. Obdobně jako u míry využití území v případech odůvodněných urbanistickou kompozicí nebo využitím až 3NP.”